Blog

EPS ragasztó: A hőszigetelő rendszerek elengedhetetlen kelléke

2024.04.09 11:41
EPS ragasztó: A hőszigetelő rendszerek elengedhetetlen kelléke

Mai blogbejegyzésemben egy különleges ragasztóanyagról szólok, az EPS ragasztóról, másnéven polisztirol ragasztóról. De mi is pontosan az EPS ragasztó, és miért érdemes figyelmet szentelni neki? Ebben a blogbejegyzésben kivesézzük ennek az anyagnak az alapjait, alkalmazásait és környezetbarát jellegét. A polisztirol ragasztó homlokzati hőszigetelés egyik legfontosabb és egyben elengedhetetlen kelléke, az épületek homlokzati hőszigetelésének elkészítésekor a szigetelőlapok felragasztására szolgál. A polisztirol ragasztókat leggyakrabban hőszigetelések rögzítésére használják, általában az épületek homlokzati hőszigetelésének elkészítésekor szokták alkalmazni a szigetelőlapok felragasztására.

A homlokzati hőszigetelés célja az épület homlokzatán keresztül történő hőveszteség minimalizálása és az energiamegtakarítás elősegítése. A homlokzati hőszigetelés lényegében arra törekszik, hogy az épület falainak hővezető képességét csökkentse, így megakadályozza a hő áramlását az épület belsejéből az külső környezetbe vagy fordítva. Ennek fő eszköze az izolációs anyagok alkalmazása az épület falain kívül, leggyakrabban az épület külső felületén. Ezek az izolációs anyagok lehetnek különböző típusú, mint például a kőzetgyapot, az üveggyapot, a polisztirol (EPS), a poliuretán hab vagy más szigetelőanyagok. A homlokzati hőszigetelés során ezeket az izolációs anyagokat az épület falára rögzítik, majd általában egy vékony réteg bevonat, például vakolat, rendszerint az anyag védelme vagy esztétikai szempontok miatt. Ez az eljárás lehetővé teszi az épület hőszigetelését anélkül, hogy jelentősen befolyásolná az épület belső tereit. A homlokzati hőszigetelés rendkívül fontos az energiahatékonyság és a komfortérzet szempontjából. Megfelelően kivitelezve jelentős energiamegtakarítást és jobb hőkomfortot biztosíthat az épületben, csökkentve ezzel a fűtési és hűtési költségeket, valamint a környezeti terhelést.

A homlokzati hőszigetelés egyik legelterjedtebb és talán legköltséghatékonyabb eszköze az EPS lapok – más néven: „hungarocell” - alkalmazása.

A munkafolyamat során kiemelkedően fontos, hogy a hungarocell lapok megfelelő, szakmailag helyes ragasztása, ugyanis a ragasztás minősége nagyban befolyásolja a végeredményt!

Az első és legfontosabb lépés a minőségi ragasztó kiválasztása! Silány minőségű ragasztó használata esetén a szigetelőréteg nem lesz megfelelően stabil és ezáltal élettartalma sem lesz hosszú. A Csomeszigeteles.hu kínálatában szerepelő ragasztóanyagok mindegyike magas minőséget kínál, megfelelő használat esetén szigetelése hosszúéletű lesz.  Fontos azonban megjegyezni, hogy a hőszigetelés hatékonysága nemcsak a polisztirol ragasztó minőségétől, hanem az EPS panelek megfelelő telepítésétől is függ. A megfelelően elhelyezett panelek szorosan illeszkednek egymáshoz, minimális hézagokkal, így maximalizálva a hőszigetelő képességet.

Hogyan működik az EPS ragasztó? Kémiai összetételében az EPS ragasztó gyakran olyan kötőanyagokat tartalmaz, mint például a poliuretán vagy a poliészter, amelyek segítenek az anyagok összetapadásában. Emellett tartalmazhat olyan adalékanyagokat is, amelyek javítják az anyag tapadását és rugalmasságát. Szintén fontos szempont az EPS ragasztó környezetbarát jellege. Sok EPS ragasztó vízbázisú, ami azt jelenti, hogy kisebb a környezetre gyakorolt ​​káros hatása, és kevésbé tartalmaznak toxikus anyagokat, mint más típusú ragasztók.

Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy a polisztirol ragasztó és a polisztirol hab önmagában is jó hőszigetelő, mivel rendkívül alacsony hővezető képességgel bír, ami azt jelenti, hogy hatékonyan képes meggátolni a hőáramlást vagy hőveszteséget.  Előnye továbbá, hogy mindenféle felülethez jól tapad. Gyakran használják a polisztirol ragasztót üvegszövet háló beágyazására is, illetve felületkiegyenlítésre, továbbá mennyezeti lapok és fóliák rögzítésére is.

Hogyan ragasszuk fel helyesen az EPS lapot? A szigetelés során alkalmazott ragasztás nagyban befolyásolni fogja a kész szigetelésünk minőségét, tartósságát ezért nagyon körültekintően, precízen, alaposan kell eljárnunk!

Alapvető elv az EPS lapok ragasztása során a légmentes felület kialakítására kell törekedni, mivel a hideg és meleg levegő bejutása esetén páralecsapódás keletkezik, a nyári nagy melegben pedig a hőmozgás hatására a lapok összehúzódnak és kitágulnak a komplett szigetelési rendszert tönkretéve!

 

A munkafolyamat legkönnyebb része a ragasztóanyag bekeverése, mivel a gyártók az egyes termékek bekeveréséhez pontos utasításokkal szolgálnak, általában a gyártó által előírt vízmennyiséghez szükséges hozzáadni a megfelelő mennyiségű port oly módon, hogy azt közben folyamatosan kevergetjük! A gyártói utasítások szigorú betartása esetén biztos, hogy a megfelelő állagú ragasztót kapjuk, a folyamatos kevergetés pedig megakadályozza az anyag összecsomósodását.

 

Az EPS felragasztásának technikái:

Alapvetően három módon lehet a hungarocell lapot ragasztani. Gyakrabban alkalmazott módszer a teljes ragasztásos technika, melynek során a polisztirol lap egyik felét teljes egészében meg kell kenni ragasztóval a felhelyezés előtt. Kifejezetten ajánlott egyenletlen falszerkezetek esetén.

A másik, ún. pogácsás ragasztás módszer, ebben az esetben csak a hungarocell lap egyik oldalának széleit egy csíkban körbe kenjük meg a ragasztóval, majd a közepére 2-3 sorban ragasztópogácsákat, azaz ragasztó pontokat helyezünk el.  Ebben az esetben azonban a levegő szabadon kering a szigetelés mögött, ami hőhíd kialakulásához vezethet, továbbá amennyiben a dűbelezés sem lesz hibátlan, a glettréteg és vakolat berepedezéséhez vezethet hosszabb távon.

A szakmai előírásoknak megfelel ugyanakkor az ún. perem –pont ragasztási módszer, melynek során a hungarocell lapot egyik oldalán a szélei mentén kb 6-8 cm széles sávban kell körbekenni, majd a hosszanti középső tengelye mentén egy sorban, kb három tenyérnyi pontban kell ragasztóval befedni. A módszert akkor alkalmaztuk jól, hogy a ragasztó minimum 40%-ban fedi a EPS lapot.

 

Gyakori hibák a ragasztó használata során:

Kiemelendő, hogy a ragasztót mindig csak az EPS lap egyik felére szabad felvinni! Mivel a lapokat szorosan egymás mellé kell helyezni, az oldalára soha nem szabad kenni. Eben az esetben ugyan már nem tudnánk megfelelően egymás mellé illeszteni a lapokat. Szintén hőhíd kialakulásához vezet, ha rések közé ragasztó kerül, mivel hőhídhoz, páralacsapódáshoz, hőtáguláshoz vezetnek.

Amennyiben hőszigetelést tervez, térjen be a Csöme Kft. üzletébe, vagy válogasson és vásároljon kedvére a csomeszigeteles.hu oldalon, ahol szigetelőanyagok és tartozékaik széles választéka áll rendelkezésére. Üzletünkben az alábbi kiváló minőségű ragasztóanyagok közül választhat:

Ceresit Thermo Universal polisztirol ragasztótapasz egy megbízható és kiváló minőségű termék, amelyet speciálisan a polisztirol hőszigetelő lapok könnyű és tartós rögzítésére terveztek.  A Thermo Universal ragasztótapasz erős és tartós tapadással rendelkezik, így a polisztirol lapok szilárdan rögzülnek az épület felszínéhez.  Egyszerű és könnyű felhordású formula lehetővé teszi, hogy a felhasználók egyszerűen és hatékonyan dolgozhassanak vele. Kiválóan alkalmas belső és külső felhasználásra egyaránt, lehetővé téve a különböző építési projektekhez való alkalmazkodást.

MAPEI MAPETHERM – EPS ragasztó 25 KG

Egykomponensű cementkötésű habarcs hőszigetelő táblák és felületi hőszigetelő rendszerek ragasztására és simítására.  A Mapetherm Ragasztótapasz habosított polisztirol, extrudált poliészter, habosított poliuretán, kőzetgyapot, parafa, stb. hőszigetelő táblák ragasztására és simítására használható, közvetlenül a vakolt, betonrészekből vagy beton falazóblokkokból készült falak illetve mennyezetek kül- vagy beltéri felületeire történő ragasztáskor. A vízzel elkevert Mapetherm Ragasztótapasz a függőleges felületekre is megereszkedés vagy akár a nagyméretű szigetelőtáblák megcsúszásának veszélye nélkül is könnyen felhordható állékony (tixotróp) habarcsot ad.

BAUMIT DUOCONTACT - Polisztirol ragasztótapasz – 25 kg

Cementbázisú, por alakú ragasztó EPS homlokzati lemezek ragasztásához és tapaszolásához, valamint a Baumit üvegszövet beágyazásához. Gyárilag előkevert. Kézi és gépi felhasználásra egyaránt alkalmas.

BAUMIT PROFICONTACT - Polisztirol ragasztótapasz – 25 kg

Cementbázisú, emelt minőségű por alakú ragasztó Baumit ProTherm, valamint egyéb polisztirol, ásványi és XPS hőszigetelő lemezek ragasztásához és tapaszolásához, valamint üvegszövet beágyazásához. Tapaszként betonfelületekre is alkalmas. Kiváló ár-érték arányú termék! Flexibilis és időjárásálló, ezenkívül egyszerűen alkalmazható.

Egy érdekesség blogom végére! Tudta Ön, hogy az EPS ragasztóknak különleges alkalmazási területe az űrkutatás és űrhajók gyártása terén található? Az űrhajók és űrállomások építésekor az EPS ragasztókat gyakran használják a szigetelő panelek, rendszerek és egyéb szerkezetek rögzítésére és összeszerelésére. Az EPS ragasztók kiváló tapadást és tartósságot biztosítanak, még extrém körülmények között is, például a magas vagy alacsony hőmérsékleten, a vákuumban vagy az erős vibrációk hatására.

Előző blogunk GIPSZKARTON – A MODERN BELSŐÉPÍTÉSZET EGYIK LEGFONTOSABB ESZKÖZE -->

olcsobbat.hu argep.hu simplepay_hu_v2