Blog

A tetők szerepe a pénztárcád védelmében, avagy régi házak tetőszigetelése a spórolás és fenntartható

A tetők szerepe a pénztárcád védelmében, avagy régi házak tetőszigetelése a spórolás és fenntartható

Mi az a tetőszigetelés és miért fontos? Miért érdemes régi épületeink tetőszigetelése? Erről szól a mai blogbejegyzésem!

Mindenki tisztában van azzal a fizikai tétellel, hogy a meleg levegő felfelé száll. Ez az egyszerű tétel témánk szempontjából egyet jelent: A rosszul szigetelt tetőn keresztül a drága áron megvásárolt energia tetemes része elillan! Mindezek miatt a tető és tetőtérszigetelés nagyon fontos lépések lehetnek a régi házak energiahatékonyságának növelésében és a rezsiköltségek csökkentésében. A megfelelően kivitelezett tetőszigetelés segít megakadályozni a hőveszteséget a ház tetején keresztül, ami jelentősen csökkentheti a fűtésszámlát és javíthatja a belső komfortérzetet továbbá csökkenti a régebbi házakra jellemző penész és penészesedés kockázatát, így hozzájárul az egészségesebb belső levegőminőséghez.

A tetőszigetelésnek számos eszköze és anyaga van, amelyeket különböző módszerekkel alkalmaznak a tetőszerkezetek hőszigetelésére. Íme néhány gyakran használt eszköz és anyag a tetőszigeteléshez:

1. Hőszigetelő anyagok

Üveggyapot vagy kőzetgyapot hőszigetelés: Ezek a panelek könnyűek és hatékonyak a hővezetés ellen, és könnyen felszerelhetők a tetőtérbe vagy a tető alatti helyiségekbe.

Extrudált polisztirol hab (XPS) vagy expandált polisztirol hab (EPS) Mindkettő kiváló hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik. Az XPS szigetelőanyag általában sűrűbb és nehezebb, mint az homlokzati vagy a lépésálló EPS szigetelés, ami miatt jobban ellenáll a nyomásnak és a terhelésnek. Az EPS-nél alacsonyabb hővezetési tényezővel rendelkezik, tehát hatékonyabb hőszigetelést biztosít azonos vastagságú anyag esetén, ugyanakkor vízállóbb és kevésbé vízáteresztő, mint az EPS, ami azt jelenti, hogy alkalmazható nedves környezetekben is. Az EPS szigetelés könnyebb és kevésbé sűrű, de még mindig hatékony hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik. Vastagabb rétegben kell alkalmazni ugyanolyan hőszigetelő teljesítmény eléréséhez, továbbá jobban átereszti a gőzt, ami lehetővé teszi a pára természetes eltávolítását az épületből. Az XPS gyakran alkalmazzák a födémek, tetők és alapozások szigetelésére, valamint olyan helyeken, ahol fontos a vízállóság és a magasabb terhelési kapacitás.Az EPS szigetelést széles körben alkalmazzák falak, padlók és födémek szigetelésére, valamint alacsonyabb terhelési területeken és olyan helyeken, ahol fontos a páraáteresztő képesség.

PVC szigetelés: A PVC szigetelés elsősorban a tetők külső szigetelésére szolgál mivel elsősorban a nedvesség és a vízszivárgás elleni védelmet nyújtja.  Amikor a PVC szigetelést alkalmazzák, általában közvetlenül a tetőfedés alatt vagy a tetőszerkezeten helyezik el, hogy megvédjék az épületet a nedvesség behatolásától és a vízszivárgástól. Néha belső szigetelésként is használják olyan esetekben, ahol például egy magas hőmérsékletű környezetből származó hővisszaverődést kell kezelni, vagy ahol a tetőszigetelés alatti helyiség hűvösen tartása a cél.

2. Hővisszaverő, páraáteresztő/párazáró fóliák:

A tetőszigetelések elengedhetetlen kellékei a különböző fóliák. Nézzük ezek fajtáit!

Hővisszaverő fólia: A hővisszaverő fólia az épület tetőszerkezetének egyik kiváló hőszigetelési megoldása. Ez a fólia reflektálja a napfényt és a hőt vissza, így csökkenti a tető alatti hőmérsékletet a nyári hónapokban. Ennek köszönhetően a belső hőmérséklet is kellemesebb marad, és a klímaberendezéseknek kevesebb energiát kell felhasználniuk a hűtéshez. A hővisszaverő fólia segít csökkenteni a belső hőmérséklet ingadozását, így kevesebb energiát kell felhasználni a fűtésre és a hűtésre egyaránt. Komfortérzet növelése A hővisszaverő fólia révén a lakók kényelmesebb belső környezetben élhetnek, mivel kevesebb lesz a hőingadozás és a hőhullámok hatása.

Páraáteresztő fólia: A páraáteresztő fólia másik fontos szerepet tölt be a tetőszigetelésben. Ez a fólia megakadályozza a páralecsapódást a tető szerkezetében, miközben lehetővé teszi a pára áramlását a tetőszigetelés és az épület belseje között. Ezáltal segít megelőzni a nedvesség felhalmozódását, ami penészesedéshez és penészgombák kialakulásához vezethet. Fontos feladata továbbá, hogy segít a szigetelőanyag szárazon tartásában. A páraáteresztő fólia ezen felül segít megakadályozni a páralecsapódást és a nedvesség felhalmozódását a tetőszerkezetben, így minimalizálja a penész és penészgombák kialakulásának kockázatát. Ezen tulajdonsága révén így hozzájárul a tetőszerkezet hosszabb élettartamához, mivel megakadályozza a nedvesség okozta káros hatásokat, mint például a fa rothadása vagy a tetőszerkezet szerkezeti károsodása.

Párazáró fólia: A tetők esetében a párazáró fólia használata különösen fontos bizonyos körülmények között. Íme néhány eset, amikor ajánlott a párazáró fólia alkalmazása tetőkön:

Hideg tetőtér: Ha az épületben hideg tetőtér van, vagyis a tetőfedés alatt nincs fűtött lakótér, akkor a párazáró fólia elhelyezése alapvető fontosságú. Ez megakadályozza a belső lakótérben lévő meleg levegő pára tartalmának felhalmozódását a tetőszerkezetben, ami nedvesség problémákhoz vezethet.

Szellőzőtetők esetén: Ha az épület tetőszerkezete szellőzőnyílásokkal rendelkezik, ahol a külső levegő átjut a tető alá, a párazáró fólia szükséges lehet. Ez segít megakadályozni, hogy a beáramló hideg levegő páramennyiséget hozzon be a tetőtérbe, ami kondenzációt és penészképződést eredményezhet.

Hőszigetelő anyagok alatt: Ha a hőszigetelés közvetlenül a tetőfedés alatt van elhelyezve, fontos a párazáró fólia alkalmazása a tetőszerkezet és a hőszigetelő réteg között. Ez megakadályozza a hőszigetelő anyagok nedvességtől való áthatolását és megóvja azok hatékonyságát.

Lapos tetők esetén: A lapos tetők esetén a párazáró fólia segíthet megakadályozni a víz behatolását a tetőszerkezetbe és az alatta lévő épületi szerkezetekbe. Ez különösen fontos esős vagy havas időjárási körülmények között.

Mindezek alapján érdemes megterveznünk és elgondolkodnunk lakóingatlanunk hőszigetelésén, vagy hőszigetelésének korszerűsítésén! A csomegszigeteles.hu oldalon szigetelőanyagaink széles választékából válogathat, és rendelhet. Amennyiben bizonytalan abban, hogy melyik szigetelési rendszer lenne az Ön esetében a legoptimálisabb, úgy térjen be üzletünkbe ahol munkatársaink segítenek, vagy kérje Önnek szóló ajánlatunkat a csomeszigetelés.hu ajánlatkérés oldalon.

Egy érdekesség blogom végén: Tudtad, hogy az kőzetgyapot ősének tekintendő anyagot, a természetes ásványgyapotot már több évezrede felfedezték azok a népek, melyek vulkanikus környezetben élnek? (  Hawai őslakosai)  Ennek oka az, hogy az ásványgyapot vulkanikus úton is létrejöhet, az itt élő népek pedig kunyhóik szigetelésére használták. A mesterséges úton történő előállítására még sokáig kellett várni: Josef Davidovits cseh kémikus fedezte fel 1857-ben, kutatásai közben, mikor különböző kőzetekből építőipari alkalmazásokra alkalmas anyagot szeretett volna előállítani.

Előző blogunk SPÓROLÁS FELSŐFOKON - AVAGY MIÉRT SZÜKSÉGES HŐSZIGETELNÜNK? -->

olcsobbat.hu argep.hu simplepay_hu_v2